SlovakNHL.sk
Dievčatá prekonali osemnástku, udržali sa v elitnej kategórii MS
WINTERTHUR (SZĽH) - Slovenské hokejistky úspešne zvládli oba zápasy o udržanie sa v elitnej kategórii MS žien proti Kazachstanu. Po výhre v prvom dueli zvíťazili naše hráčky aj v druhom zápase 2:1 po samostatných nájazdoch a vybojovali si účasť aj na budúcoročnom svetovom šampionáte top divízie! Pritom Slovenky vstupovali do bojov  najlepších ôsmich družstiev sveta na MS ako najväčší outsider turnaja a až 10. družstvo svetového ženského rebríčka IIHF!
Kazašky zostúpili do I. divízie, na tohtoročných MS nevyhrali ani jeden zápas. Slovenky naopak zlepšili vzájomnú bilanciu s týmto súperom už na štyri víťazstvá a len jednu prehru.
Do bránky Slovenska sa aj v nedeľu postavila Zuzana Tomčíková, ktorá bola hlavným pilierom nášho úspechu aj v predošlom zápase. Slovenky predviedli zodpovedný výkon, v zápase boli lepším družstvom a opäť vyhrali rozdielom jediného gólu. Po výsledkoch 1:0 v riadnom čase a 2:1 po samostatných nájazdoch tak náš tím vyhral celú sériu o záchranu 2:0 na zápasy. Rozhodujúci a jediný premenený samostatný nájazd zaznamenala Martina Veličková.

KAZACHSTAN - SLOVENSKO 1:2 po samostatných nájazdoch, konečný stav série 0:2, Slovensko sa udržalo v elitnej kategórii MS

Slovenky po prvej tretine prehrávali s Kazaškami 0:1, keď sa v 11. minúte gólovo presadila Galina Šu po prihrávke Sviridovej a Štelmaister. Kazašky mali výraznú streleckú prevahu v prvej tretine (13-5) napriek tomu, že hrali trikrát v oslabení. Slovenky okrem toho, že nevyužili tri presilovky, sa ani raz nemuseli brániť početnej prevahe súperiek. V druhej časti však naše hráčky výrazne zvýšili početnosť streľby a svoje súperky prestrieľali 15-6, lenže skóre sa nemenilo, a to ani po ďalších dvoch hrách v početnej prevahe. Kazašky často faulovali, ale naše hráčky ponúknuté šance dlho nedokázali využiť. Prvé vylúčenie v našom tíme prišlo až v 49. minúte, kedy sedela na trestnej lavici Lenka Sroková za bodyček, ktorý je v ženskom hokeji zakázaný. Kazašky však jedinú presilovku nepremenili, zato naše hráčky už ďalšiu šancu áno. Pri vylúčení Olgy Potapovej vyrovnala v 54. minúte Iveta Karafiátová po spolupráci s Michaelou Matejovou - 1:1. Šanca Sloveniek na definitívnu záchranu už po tomto zápase tak stále žila.

Pomer striel bol v tretej tretine opäť lepší v prospech našich hráčiek, tentoraz prestrieľali svoje súperky v pomere 16-11. Vyrovnaný stav  na góly však trval aj po skončení tretej tretiny. V päťminútovom predĺžení bojovali Kazašky skoro ako o život, snažili sa strhnúť víťazstvo na svoju stranu, no spoľahlivá brankárka Tomčíková zlikvidovala všetkých šesť striel súperiek. Potom prišli na rad samostatné nájazdy. V nich triumfovali naše hráčky, rozhodujúci nájazd zaznamenala Martina Veličková a jej gól znamená, že Slovensko bude hrať v najvyššej kategórii MS žien aj v budúcej sezóne.

MS žien - 2. zápas o udržanie sa:
Kazachstan - Slovensko 1:2 po samostatných nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 11. Šu (Sviridova, Štelmaister) - 54. Karafiátová (Matejová), 65. Veličková (rozhodujúci samostatný nájazd)Vylúčené: 6:1, presilovky: 0:1, oslabenia 0:0, pomer striel: 36:38, rozhodovali: Sipila (Fín.), Schipper-Poeteray (Hol.), Tauriainen (Fín.)
Zostava SR: Tomčíková - Karafiátová, Kežmarská, Brémová, Matejová, Országhová, Gajdošová, Vargová - Kapustová, Čulíková, Čupková - Jurčová, Veličková, Pravlíková - Herichová, Džurňáková, Gápová - Miháliková, Sroková.

Miroslav Karafiát (tréner SR ženy): "Zápas sa pre nás nevyvíjal priaznivo. Začali sme nervózne, opäť sa ukázalo, že posledný krok býva najťažší. Dievčatá si až príliš uvedomovali dôležitosť súboja. V prvej tretine sme urobili chybu pri striedaní, súper sa dostal do prečíslenia piatich proti trom a skóroval. Od druhej časti hry sme sa zlepšili najmä strelecky, v prvom dejstve sme totiž mali len minimum pokusov aj napriek našim presilovkám. V tretej tretine sme súperky valcovali. Kazašky dlho odolávali, podarilo sa nám napokon vyrovnať. V predĺžení si nikto nevypracoval šancu a rozhodli trestné strieľania. Je to veľká radosť, prežívame eufóriu. Dievčatá sa už tešia o rok na šampionát v USA," povedal tréner SR ženy pre agentúru SITA.