SlovakNHL.sk
Kontakt
HK Žilina
Žilina
Kontaktná osoba


Untitled Document

Kto hľadá začiatky ženského hokeja na Slovensku musí nakoniec prísť k hokejistkám Žiliny. Ako sa to všetko začalo nechám porozprávať práve jednu z priamych účastníčok týchto udalostí Máriu Zemiakovú: “Bol marec 1991. Vo Frýdku-Místku sa hrali Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji žien. Rozhodli sme sa pozrieť, povzbudiť i naučiť sa hokeju, aký sa hrá v skutočnosti a na dobrej úrovni. Mali sme prvú školu. Bol to pre nás nesmierny zážitok, aj keď československé reprezentantky nedopadli najlepšie. Každý si tak trochu v kútiku svojej duše predstavoval alebo prial byť v budúcnosti na mieste jednej z hráčok československej reprezentácie. Ale sú to veľmi vysoké ciele… no možno sa niektorej v budúcnosti podarí, kto vie?. Začiatky sú ťažké. Hádam flintu do žita nehodíme.“
Tejto návšteve prvého medzinárodného turnaja v Českoslovenku predchádzalo založenie žilinského tímu hokejistiek v máji 1990.
Nechajme opäť priestor pre opis udalostí podľa záznamov M. Zemiakovej. „Vo februári 1991 tri dievčatá (kapitánka Katarína Šeligová, Renáta Vlčková a Diana Procházková) spolu s trénerom V. Pongrácom navštívili štúdio Kontakt československej televízie. Malo to odozvu. Prichádzali listy z rôznych končín Slovenska od rôznych dievčat, ktoré by mali záujem o ľadový hokej. O mesiac neskôr vystúpili v Kontakte dievčatá z Bratislavy, že tiež zakladajú ženský hokejový klub. V tom čase sme dostávali listy aj o vzniku ďalších družstiev v Liptovskom Mikuláši, v Dubnici, Košiciach, Poprade. V duchu sme sa tešili na vzájomné zápasy, ktoré nás čakajú v dohľadnej dobe.“
A potom sa to všetko začalo aj oficiálne. 28.11.1991 o 18:30 vhodil rozhodca V. Kontšek spolu s čiarovými rozhodcami Struhalom a Rybárikom prvé bully. Dievčatá na prvý zápas prišlo povzbudiť vyše 400 divákov, ktorí po góloch Šeligovej 2, Pjatakovej 2, Vlčkovej, Dorčíkovej, Procházkovej a Zemiakovej videli víťazstvo Žiliny 8:0 (2:0, 4:0, 2:0). Odveta sa hrala nasledujúci deň o 9:15 a Žilinčanky opäť zdolali svoje súperky z Bratislavy tentoraz 10:1 (3:0, 4:1, 3:0). Góly: Kotyková 2, Procházková 2, Pjataková, Šeligová, Dorčíková, Zemiaková, Vlčková, Ganoczyová.

Žilinské hokejistky sa zúčastnili aj prvého tunaja, ktorý sa konal 28. decembra 1991 v bratislavskom Ružinove. „Už o dvanástej hodine sme sa stretli u nás na zimáku, kde sme si naložili výstroj v starých taškách do ešte staršieho autobusu. Ale nás nemohlo nič odradiť od cesty do Bratislavy, pretože nás ťahala vidina víťazstva. Áno. Každý z nás vedel, že na to máme a myslím si, že i tréner si s nami trúfal zvíťaziť. Dúfali sme, že víťaztvo by nám pomohlo získať sponzorov, ktorých sme tak veľmi potrebovali. Naše sny a túžba zvíťaziť sa rozplynuli. Bola to smola? Alebo sme si boli príliš isté?
Pred prvým zápasom, ktorý sme hrali proti Popradu, padla na družstvo nevysvetliteľná nervozita. Nehrali sme dobre a prehrali sme 0:2. Víťazstvo v druhom zápase proti Výberu klubov by nám zabezpečilo postup do semifinále a zároveň mohlo znamenať istú vzpruhu. Zvíťazili sme po góloch Vlčkovej, Zemiakovej a Ganoczyovej 3:0. V semifinále sme nastúpili proti Košiciam. Prehrali sme 2:1 (gól strelila Dorčíková). Turnaj nakoniec vyhrali Popradčanky po výhre nad Košicami 9:3. My sme obsadili tretie miesto. Získali sme tortu, nové skúsenosti a nové predsavzatie zabojovať v marci 1992 na majstrovstvách Slovenska v Topoľčanoch. “
Zostava tímu z prvého turnaja:
Katarína Šeligová, Diana Procházková, Eva Beniačová, Mária Homolová, Andrea Procházková, Monika Turzová, Renáta Melišová, Andrea Drdáková, Renáta Vlčková, Katarína Dorčíková, Danica Vršanská, Adriana Cvopová, Ľuba Kmentová, Naďa Kotyková, Martina Magočová, Ivana Maličká, Ivana Pjataková, Mária Zemiaková, Daniela Gašiaková, Lýdia Ganoczyová, Jana Pavličková, Barbora Matejková.

Pred majstrovstvami Slovenska 1992 odohral tím Žiliny prípravné zápasy :
19. januára 1992: Liptovský Mikuláš - Žilina 0:6, góly: Zemiaková 2, Dorčíková 2, Pjataková, Magočová.
2. februára 1992: Žilina - Dukla Trenčín 1:0, gól: Dorčíková.
9. februára 1992: Žilina - Liptovský Mikuláš 1:1, gól: Ganoczyová.

13. až 15. marca 1992 sa družstvo Žiliny zúčastnilo prvých oficiálnych majstrovstiev Slovenska v Topoľčanoch. Organizátori nasadili tím Žiliny do základnej skupiny, do ktorej sa prebojoval zároveň aj tím z Levíc a Dubnice. "Nad Levicami sme zvíťazili po tuhom boji 3:2 (góly: Gašiaková, Pjataková, Procházková Diana). Nad naším stálym súperom z Dubnice sme zvíťazili 5:2 (Dorčíková 2, Pjataková 2, Zemiaková). Víťazstvom nad Dubnicou sme si zabezpečili postup do semifinále. Semifinále proti Popradu prinieslo drámu, ktorú rozplietli až samostatné nájazdy. Žilina zvíťazila 3:2 na nájazdy. Vo finále zdolala tím z Košíc 2:1 gólmi Pjatakovej a Kotykovej a Žilinčanky sa stali prvými majsterkami v histórii ženského hokeja na Slovensku.

Ziskom majstrovského titulu sa sezóna pre Žilinčanky neskončila, koncom marca hrali v Třebíči proti majsterkám ČR o titul majstra ČSFR. Proti Lokomotíve Beroun, nabitej československými reprezentantkami (desať hráčok). Ženy hrajú hokej v Beroune už od roku 1985, takže favoritkami boli Češky. V sobotu 28. marca 1992 vyhrali Berounčanky nad Žilinčankami 15:0 (6:0, 4:0, 5:0), za najlepšiu hráčku Žiliny vyhlásili Ivanu Pjatakovú.
V nedeľu 29. marca zdolal Beroun Žilinu 12:3 (5:0, 4:1, 3:2, góly Dorčíková 2, Kotyková), najlepšou hráčkou Žiliny bola Mária Zemiaková. Najlepšia brankárka Hana Hofrichtrová z Berouna svoju lapačku darovala kolegyniam zo Žiliny, Eve Beniačovej a Márii Homolovej.
Zostavy: Lokomotíva Beroun: brankárky Hana Hofrichtrová, Stáňa Grünerová - obrankyne Martina Vaňková, Věra Sládková, Alena Müllerová, Jana Havlíčková, Daniela Müllerová, Marie Pechátová - útočníčky Gabriela Müllerová, Jana Randová, Lenka Šmídová, Jaroslava Jahnátková, Milena Trcková, Klára Quagliatová, Alena Müllerová ml., Martina Čížková; tréner Václav Roztočil
HKP Žilina: brankárky Eva Beniačová, Mária Homolová - obrankyne Naďa Kotyková, Andrea Procházková, Martina Magočová, Danica Vršanská, Monika Turzová, Lýdia Ganoczyová - útočníčky Mária Zemiaková, Andrea Drdáková, Katarína Dorčíková, Diana Procházková, Ivana Pjataková, Katarína Šeligová, Eva Macková, Renata Vlčková, Daniela Gašiaková, Ivana Maličká, Renata Melišová, Jana Pavlíčková, Adriana Cvopová, Barbora Matejková; tréner Viliam Pongrác

Vo svojej prvej sezóne odohrali hráčky Žiliny dvadsať zápasov - 14 výhier, 2 remízy a 4 prehry, vekový priemer hráčok bol 17,3 roka.


Ivana Pjataková (Žilina) proti Milene Trckovej (Beroun)


Třebíč marec 1992 Beroun - Žilina


Třebíč marec 1992 Beroun - Žilina


Třebíč marec 1992 Beroun - Žilina

 

Spracované na základe údajov a fotografií, ktoré láskavo poskytla Mária Zemiaková.

naspäť
 
(C) 2002 Bratislava, L&M